Alates 20. juunist ootab näitus külastajaid Eesti Maantemuuseumis Varbusel. Näitus, mille keskmes on liigtarbimise tagajärjed kutsub üles vaatama prügile kui meie tuleviku ressursile.
Näituse eesmärgiks on juhtida tähelepanu asjaolule, et prügi ei kao Maalt kuhugi, selle asemel näeme prügihulga ülikiiret juurdekasvu. Olukorra kontrolli alla saamiseks peame jõudma arusaamisele, et prügi ei ole midagi, mille saame silma alt ära sokutada, prügi on inimkultuuri osa. (Prügi)kultuur on süsteemne, hõlmates erinevaid tasandeid: üksikisikut, organisatsioone, tootjaid, valitsust, riiki.
Seitsmeteistkümnel rahvusvaheliselt tunnustatud kunstnikul üheksast riigist, paluti luua teosed, mis vaagiksid prügiprobleemi erinevaid tahke ja kasutaksid jäätmejaamadest ning kohalikelt kogukondadelt pärinevaid materjale. Kunstnikud lõid taiesed 2019. a kevadel kunstiresidentuurides Moostes (MoKS) ja Cēsises (Rucka). Tulemus on sama mitmenäoline kui autorkond. Teemad, millel teosed sõna võtavad ulatuvad viimsepäeva nägemustest, kodanikuallumatuse ning metafüüsiliste mõtisklusteni, kuid ka dokumentaalsete kaadrite ning praktilise lahenduste otsimiseni.
Osalevad kunstnikud: Varvara & Mar (EE), Jacob Kirkegaard (DK), Marta Moorats (EE), Kiwa (EE), Ansis Starks(LV), André Avelãs (NL/PT), “The Laboratory of Microclimates” Annechien Meier & Gert-Jan Gerlach (NL),Johanna Lohrengel (DE) & Gatis Kreicbergs (LV), Ieva Krūmiņa (LV), Geraldine Juárez (SE/MX), Justin Tyler Tate (CA), Willem Boel (BE), Timo Toots (EE), Elena Redaelli (NO/IT).
Eesti Maantemuuseum on rändnäituse „MITTE silmist, MITTE meelest“ viies peatuspaik. 2019. a juunist 2021.a kevadeni rändab näitus läbi kuue kunsti, kultuuri ja keskkonnahariduse keskuse Lätis ja Eestis. Näituste läbiviimist Eestis koordineerib MoKSi kunstiresidentuur, kelle esindaja Evelyn Grzinichi sõnul peeti näitusepaikade valikul silmas seda, et jõutaks võimalikult mitmekesise publikuni. Näitus on Eesti publikule kogemiseks olnud väljas juba Kondase Keskuses Viljandis (veebruar- juuni 2020) ja Tartu Loodusmajas (august- oktoober 2019).
Näitus on osa kaheksat Läti ja Eesti päritolu koostööpartnerit hõlmavast piiriülesest projektist WasteArt, mille eesmärgiks on juhtida tähelepanu vajadusele vähendada ühiskonnas toodetava prügi hulka. Näitus Eesti Maantemuuseumis on avatud 30. augustini 2020, misjärel liigub näitus Läti Vabariiki.
Näitust „MITTE silmist, MITTE meelest“ saab vaadata Eesti Maantemuuseumi lahtioleku aegadel teisipäevast pühapäevani k 11- 19. Näitust “MITTE silmist, MITTE meelest” saab vaadata tasuta
Rohkem infot näituse kohta projekti WasteArt FB lehelt
Rohkem infot projekti kohta.
Vaadake ka WasteArt projekti kanalit, kus iga autor räägib oma töö lähtepunktidest.
Projekti viib ellu Keskkonna Lahenduste Instituut koostöös MoKSi ja Rucka kunstiresidentuuridega, Võru valla ja Vidzeme planeerimisregiooni, SIA ZAAO, Põlva valla ja Tipu Looduskooliga. Residentuuride ja näituse koordinaator Eestis on MoKS (Mooste KülalisStuudio MTÜ)
Näitus on osa projektist „Jäätmete taaskasutus läbi kunsti ja kästiöö“ (WasteArt), mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond INTERREG V-A Eesti-Läti piiriülese koostöö programmi kaudu ja kaasfinantseerivad projekti partnerid. Materjalidega varustasid näitust jäätmejaam “Daibe”, Swedbank Eesti ning kohalikud kogukonnad Eestis ja Lätis.
Käesolev teade peegeldab autori seisukohti. Interreg V-A Eesti-Läti programmi korraldusasutus ei vastuta selles sisalduva teabe kasutamise eest.
Projekti kaasfinantseerija Eesti Kultuurkapital