Bernu Ritsi heliobjektide, pillide ja noodikirjade näitus arhitekt Maksims Shentelevsilt ja helilooja Jacobs Nimaniselt (LV). Näitus MoKSi galeriis on avatud 30 augustini, kolmapäevast pühapäevani kella 12- 18ni. Teretulemast!
Instrumendid
Näitusel olevad instrumendid on tehtud etenduse "4est" jaoks teatrifestivalile Homo Alibi 2012.aastal. Festivali teemaks oli taaskaskutus ja neli autorit ning esinejat- Rudolf Alban Bekich, Reinis Suhanovs, Janis Znotins ja Jekabs Nimanis otsustasid teha näidendile leitud esemetest stsenograafia ning muusika. Antud instrumente on kastuatud hiljem erinevatel esinemistel.
Muusikaline pill on spetsiifiline vahend, millega saab luua kindlat tüüpi helisid. Iga pill on kavandatud tekitamaks kindlat heli ja lihvitud põlvkondade ning aja poolt. Kui me tekitame häält mõnel juba olemasoleval muusikainstrumendil, siis asetame end seda kindlat instrumenti puudutavasse komplessesse kultuuripärandisse.
Aga mis oleks kui leiutame ja ehitame ise heliinstrumente, pille vastavalt oma kavanditele ja soovidele? Instrumente, mis baseeruksid isiklikul arusaamal ja huvil, pille mis oleksid meie oma kujutluse väljendusviisiks. Milline on selle heli definitsioon ja mängutehnika? Kas see on muusika? Isegi kui see ei ole varasema muusikalise traditsiooni otsene jätk. Kas see on endiselt kultuurilise töötluse subjekt?
Noodikirjad
Graafika, mida Bernu Rits kasutab, esindab praktilisi ideid, mis kerkivad esile kohtumistel, mida võiks pigem kutsuda teeõhtuteks kui proovideks. Kõik esile kerkinud ideed pannakse kohe paberile ja hiljem arendab ning kujundab neid edasi Maksims. Need skeemid ja joonistused juhatavad Bernu Ritsi kunstnikke läbi nende esinemiste, samamoodi nagu traditsioonilised noodikirjad juhendavad muusikuid
Bernu Rits (Laste pärastlõunateater)
on helikunstiprojekt, mille algatasid 2007. aastal sarnase mõtteviisiga Riia arhitektid. Bernu Rits on heli, kommunikatsiooni ja ruumi avastusi koondav koostööplatvorm eelarvamusteta entusiastidele ja amatööridele. Uurimisteemad ja avalikud esinemised sõltuvad osalejate ühisest panusest. See võib tuleneda ruumi kaasavatest mittesõnalistest suhtlustest ja sügavkuulamissessioonidest. Kasutatavad meetodid ja instrumendid arenevad, laienevad ja taanduvad vastavalt kollektiivsele panusele, säilitades tähelepanelikkuse, kui arusaamiseks vajaliku universaalse meediumi.
http://bernurits.com
Instrumendid Maksims Shentelevs:
http://bernurits.com/instrumenti/instrumenti_max.html
Noodikirjad Maksims Shentelevs:
http://bernurits.com/zimetava/shemas.html
Instrumendid Jacobs Nimanis:
http://bernurits.com/instrumenti/instrumenti_nimanis.html